Dva dny s holokaustem

V týdnu po jarních prázdninách byl pro žáky 9.A připraven projektový den a následná exkurze do Židovského muzea v Praze k tématu holokaust. Více informací naleznete v článku od dětí.

27. ledna byl den obětí holokaustu, a tak v pondělí, hned po jarních prázdninách, nás naše paní učitelka začala seznamovat s tímto tématem. Postupně jsme zjišťovali informace, a to jak ve skupinkách, tak i sami. Pracovali jsme s dobovými fotografiemi, videi a vzpomínkami přeživších. Zaměřili jsme se také na válečnou literaturu, a nejen na ni. Pokud můžu mluvit za všechny, každý si z tohoto dne odnesl nějakou informaci. Celkově toto téma je něco, o čem bychom měli vědět a učit se o tom.

Ve středu, stejný týden, jsme se vydali do Prahy vlakem z nádraží v Borohrádku s přestupem v Chocni. Naše cesta mířila do Josefova neboli židovského města, přímo do muzea židovství. Tam nás čekal program s názvem Hanin kufřík, který nás postupně seznámil, se životem malé Hany i s nástupem do koncentračního tábora. Poté jsme měli práci ve skupinkách. Každá skupinka dostala desky s životem jednoho židovského dítěte.  Zjišťovali jsme jaký měly život před válkou a jak prožívaly holokaust. Každé z dětí mělo jiný osud, a tak bylo zajímavé se dozvědět o jejich životě. Po programu uvnitř, jsme se přesunuli ven. Šli jsme do Pinkasovy synagogy, ve které byly na zdech napsány jména těch, kteří pocházeli z Československa a ve válce zahynuli v koncentračních táborech. Byl to ledový pocit, když jste viděli tu spoustu jmen, ale nebyly tam jen jména, také sbírka obrázků, které namalovaly děti z Terezína za války. Další zastávkou byl židovský hřbitov, kde jsme se dozvěděli více o židovských tradicích při pohřbívaní zesnulého. Dozvěděli jsme se, že na tomto hřbitově se nachází i hrob Rabbiho Löva, který podle pověsti stvořil Golema. U jeho hrobu se zastavují všichni lidé, kteří se přijeli podívat do Prahy na jeho hrob a myslí si nějaké přání a jinak jsme to neudělali ani my. Poté jsme se přesunuli do Staronové synagogy, která patří mezi nejstarší v Evropě. Váže se k ní pověst a to, že na půdě synagogy se nachází Golem a ten kdo by na ni šel do roka a do dne zemře. Dále naše cesta vedla kolem sochy France Kafky do Španělské synagogy, kde se nacházely různé vitríny s předměty spojenými se Židy. Po celý program nás provázel milý průvodce. Po rozloučení se zmíněným jsme zamířili na Václavské náměstí, kde jsme měli hodinu rozchod. Pak už nás nečekalo nic jiného, něž odjezd. Odjížděli jsme z Hlavního nádraží opět vlakem. Do Borohrádku jsme se dostali chvíli před pátou hodinou odpoledne, kde naše cesta končila. Celý tento výlet jsme si užili naplno.

Fotogalerie k tomuto článku

Mgr. Pavla Havlová | 16.02.2025 v 19:47

Rychlé kontakty

Mapa umístění školy v ČR

Základní škola Horní Jelení, příspěvková organizace
Kolářského 414
Horní Jelení, 533 74

E-mail: info@zshj.cz
Telefon: 464 601 235

Další kontakty

Škola On-line

Školní akce

Zápis do 1. třídy
pátek 11.04.2025 od 13:00

Beseda pro rodiče
úterý 15.04.2025 od 17:00

Další školní akce

sCOOLweb 2016